|
StatutTeza a fost susţinută pe 8 decembrie 2009 în CSSşi aprobată de CNAA pe 11 februarie 2010 Autoreferat![]() |
Teza are 141 pagini de text de bază, structurate în introducere, trei capitole, concluzii şi recomandări; o bibliografie de 177 titluri, 17 anexe, 24 figuri şi 15 tabele. Ideile esenţiale ale cercetării au fost expuse în 8 publicaţii ştiinţifice.
Cercetarea s-a realizat în domeniul educaţiei (formării profesionale iniţiale) artistico-plastice şi instituie o metodologie originală de formare la studenţi a competenţei de receptare/reprezentare adecvată a spaţiului-timpului în pictură, prin valorificarea specificului artelor plastice/picturii şi a particularităţilor de studiu şi receptare/reprezentare a acestora de către studenţii de la facultăţile de arte plastice.
Stabilirea reperelor pedagogice ale receptării de către studenţi a timpului şi spaţiului în pictură, determinarea/structurarea modalităţilor de decodare a mesajului artistic al operelor de pictură, stabilirea fundamentelor metodologice de formare/dezvoltare a competenţelor de receptare de către studenţi a cronotopului în pictură, elaborarea şi validarea prin experiment a Modelului teoretic de metodologizare a activităţii de receptare de către studenţi a timpului şi a spaţiului în operele de pictură, precum şi elaborarea concluziilor şi recomandărilor practice, ca rezultate principale ale investigaţiei, au constituit obiectivele cercetării date.
Determinarea teoretico-practică a metodologiei de receptare a cronotopului în pictură ca şi condiţie de bază în educaţia artistico-plastică/formarea profesională iniţială a studenţilor; demonstrarea eficienţei strategiilor de dezvoltare a competenţelor de creare-comunicarereceptare a mesajului artistico-plastic în cadrul activităţilor de educaţie artistico-plastică/formare profesională iniţială; stabilirea criteriilor de evaluare a competenţelor de receptare a operelor de pictură ale studenţilor din învăţământul artistic superior; elaborarea şi validarea prin experiment a Modelului avansat reprezintă noutatea şi originalitatea ştiinţifică a cercetării.
Semnificaţia teoretică a investigaţiei este dată de enunţarea factorilor determinanţi ai
receptării operelor de pictură şi de structurarea principiilor specifice metodologiei receptăriicreării
operelor de pictură de către studenţii facultăţii de arte plastice, iar valoarea aplicativă a
lucrării este certificată de metodologia specifică de receptare-creare a operelor de pictură,
reprezentată de Modelul teoretic şi criteriile de evaluare a competenţelor de receptare a
cronotopului în pictură, care sunt aplicate în predarea cursului Pictura, a unor cursuri opţionale
aferente la Facultatea Arte Plastice şi Design a Universităţii Pedagogice de Stat Ion Creangă.
În examinare [1] :
Arhiva tezelor: