|
StatutTeza a fost susţinută pe 30 ianuarie 2008 în CSSşi aprobată de CNAA pe 17 aprilie 2008 Autoreferat![]() ![]() TezaCZU 378.14: 687(043.3)
|
Oportunitatea reformării sistemului de pregătire profesională a specialiştilor verigii superioare este condiţionată de cerinţele pieţei şi tendinţele actuale din învăţământ, care se manifestă prin schimbarea ierarhiei obiectivelor educaţionale: de la centrismul ştiinţific la centrismul uman, la prioritatea dezvoltării personalităţii.
În cercetarea dată se examinează pregătirea tehnologică şi artistico-tehnologică a studenţilor specializării vestimentare ca un subsistem multideminsional integral de pregătire profesională generală a inginerilor din industria confecţiilor textile, care constă din trei componente de bază: motivaţional-semnificativă, conţinutistă şi operaţională, ceea ce corespunde trinităţii procesului de învăţământ ca procese de instruire, educaţie şi dezvoltare creativă a personalităţii.
Pe baza analizei şi generalizării experienţei de formare şi menţinere a interesului cognitiv al personalităţii, dezvoltării potenţialului ei creativ, procedeelor de formare a cunoştinţelor şi priceperilor tehnologice şi artistice, crearea condiţiilor psihopedagogice de realizare eficientă a activităţii instructive, luând în considerare specificul vârstei studenţeşti în primii ani de instruire a fost elaborat modelul pedagogic de pregătire tehnologică şi artistico-tehnologică a studenţilor profilului vestimentar.
La elaborarea modelului au fost examinate toate componentele de bază ale sistemului pedagogic: obiective, principii, conţinut, forme, metode, condiţii, mijloace de instruire. La implementarea modelului pedagogic în practica instruirii viitorilor ingineri în producţia vestimentară s-au utilizat elemente de instruire modulară-problematizată şi sistemul rating de evaluare a cunoştinţelor.
Analiza trăsăturilor caracteristice ale personalităţii, care este creată pe premisele subiective ale activităţii creativ-artistice la etapa iniţială de studiere a tehnologiei confecţiilor textile, a servit ca baza la elaborarea metodicii de diagnosticare iniţială a potenţialului personalităţii şi produselor activităţii creative a studenţilor.
Analiza calitativă şi cantitativă a rezultatelor obţinută confirmă eficacitatea modelului pedagogic elaborat.